Obliczanie podatku dochodowego nie jest skomplikowane, ale i tak może przysporzyć wielu problemów. Jak wygląda ta kwestia w przypadku przedsiębiorców, a jak u pozostałych podatników?
Większość osób doskonale wie, czym jest podatek dochodowy, jednak dla potrzeb niniejszego artykułu warto doprecyzować znaczenie tego terminu. Otóż podatek dochodowy jest rodzajem obowiązkowej daniny na rzecz państwa, obejmującej wszystkich obywateli kraju, którzy osiągnęli w danym roku podatkowym dochód (dodatnią różnicę pomiędzy przychodami a kosztami ich uzyskania). Do płacenia takiego zobowiązania zobligowane są również przedsiębiorstwa, a także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Co jeszcze warto wiedzieć o podatku dochodowym?
Podatek dochodowy działa w ten sposób, że w ciągu roku płaci się zaliczkę na jego poczet, natomiast po zakończeniu roku podatkowego trzeba wypełnić i złożyć roczne rozliczenie podatkowe. To ostatnie może wykazać, że wystąpiła nadpłata lub że konieczna jest dopłata do podatku.
Od paru lat część podatników może liczyć na istotne udogodnienia w zakresie rozliczania się z podatku dochodowego. Przede wszystkim chodzi tu o osoby składające PIT-37 oraz PIT-38 – ich deklaracje wypełniają pracownicy Krajowej Administracji Podatkowej. Te grupy podatników, aby wywiązać się ze swojego obowiązku, muszą jedynie zalogować się do internetowego portalu podatkowego, a następnie zatwierdzić już wypełniony dokument. Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą nie mogą liczyć na takie ułatwienie, dlatego wszystkimi formalnościami muszą zająć się samodzielnie.
2019 rok przyniósł ważne zmiany także w zakresie kwoty wolnej od podatku dochodowego, czyli wielkości dochodów niepodlegającej opodatkowaniu. Zgodnie z nowymi przepisami:
Powyższe limity dotyczą zarówno pracowników, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. Warto dodać, że te ostatnie mogą od niedawna korzystać również ze zwolnienia z obowiązku rejestrowania firmy. Takie ułatwienie jest dostępne dla drobnych przedsiębiorców, których dochody nie przekraczają połowy średniego miesięcznego wynagrodzenia w kraju (w 2020 roku limit ten wynosi 1300 zł).
Podatek dochodowy może mieć postać podatku progresywnego z dwoma progami podatkowymi (17 i 32%) lub podatku liniowego. Tym pierwszym są objęte wszystkie osoby zatrudnione na umowach pracowniczych, a także część przedsiębiorców. W jego przypadku dochody do 85 528 zł są opodatkowane na poziomie 17%, a zarobki powyżej tej kwoty podlegają stawce w wysokości 32%.
W przypadku progresywnego podatku dochodowego, aby obliczyć wielkość daniny, podatnik powinien wykonać następujące czynności:
Wynik powyższych wyliczeń to kwota, jaką powinien otrzymać od podatnika urząd skarbowy. Warto jednak pamiętać, że wielkość podatku można obniżyć, korzystając z różnego rodzaju ulg, jak również rozliczając się ze współmałżonkiem.
W przypadku obliczania podatku liniowego, który opłaca część przedsiębiorców, schemat jest praktycznie taki sam. Różnica polega na tym, że zamiast dwóch progów podatkowych, występuje jedna 19% stawka podatku.