Cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – z czego wynika?

clerkdl
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na pewno nie raz spotkałeś się z sytuacją, gdy ktoś z Twojej rodziny lub przyjaciół płacił za swoje OC o wiele mniej niż Ty, a pozornie jego sytuacja była taka sama. Z czego wynikają takie różnice? Co wpływa na ostateczny koszt ubezpieczenia OC? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

Gdzie kupić OC?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – w Internecie. W sieci znajdziesz obecnie najkorzystniejsze oferty, które będą dopasowane do Twoich potrzeb i wpasują się w możliwości finansowe, jakimi dysponujesz. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z kalkulatorów OC/AC i porównywarek. Te niepozorne i ogólnodostępne narzędzia są w stanie szybko przedstawić Ci listę atrakcyjnych cenowo ofert. Wystarczy zaledwie kilka informacji o Tobie oraz pojeździe, który chcesz ubezpieczyć. Jeśli już wiesz, gdzie kupić OC, sprawdź teraz, w jakiej firmie najlepiej się ubezpieczyć samochód: https://najtaniejuagenta.pl/gdzie-ubezpieczyc-samochod/.

Od czego zależy składka OC?

Ubezpieczyciele korzystają ze specjalnych algorytmów, które mają pomóc im w oszacowaniu ryzyka objęcia ochroną danego kierowcy. Żeby jednak taka kalkulacja była możliwa, potrzebne są dane właściciela pojazdu. To na ich podstawie algorytm jest w stanie podać przewidywaną wysokość składki ubezpieczenia OC. Poniżej znajdziesz spis najważniejszych elementów, które wpływają na ostateczny koszt Twojego ubezpieczenia OC.

  1. Wiek kierowcy

Młodzi kierowcy o wiele częściej popełniają wykroczenia drogowe i biorą udział w wypadkach niż ich starsi koledzy. Z tego też powodu, jeśli dopiero odebrałeś prawo jazdy, przygotuj się na droższe OC.

  • Miejsce zamieszkania

Ubezpieczyciele wnikliwie sprawdzają, w jakich regionach kraju dochodzi do największej liczby wypadków. Wyniki co roku pokazują, że mieszkańcy dużych miast o wiele częściej biorą udział w zdarzeniach drogowych niż kierowcy z małych miejscowości. Jest to oczywiście związane z różnicą w natężeniu ruchu.

  • Dzietność i stan cywilny

Towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że osoby o stabilnym i uporządkowanym życiu osobistym mają o wiele mniejszą skłonność do szarżowania na drodze niż kierowcy, którzy są bezdzietni i samotni. W kwestii OC małżeństwo i posiadanie dzieci są bardzo korzystnymi zjawiskami.

  • Marka i model

Właściciele samochodów sportowych marek mają tendencję do szaleństwa na drodze i często popełniają różnego rodzaju wykroczenia. Dlatego właśnie, jeśli jeździsz BMW, musisz liczyć się z wysoką składką OC. Najchętniej ubezpieczani się kierowcy pojazdów marek Skoda, Toyota i Fiat.

  • Pojemność silnika

Duże silniki do duże prędkości i zwiększone ryzyko udziału w wypadku. Ubezpieczyciele lubią więc najbardziej właścicieli pojazdów z silnikami o pojemności 1.0 litra. Najwięcej płacą kierowcy samochodów z jednostkami o pojemności 3 litrów.

  • Rok produkcji

Stary samochód oznacza potencjalne problemy oraz zwiększone ryzyko usterki oraz wypadku. Chcesz płacić mało za OC, kup samochód z salonu.

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak poprawić efektywność operacji załadunku dzięki nowoczesnym suwnicom samojezdnym?
Jak poprawić efektywność operacji załadunku dzięki nowoczesnym suwnicom samojezdnym?
Odkryj, jak nowoczesne suwnice samojezdne mogą zwiększyć wydajność operacji załadunku. Dowiedz się, jak skutecznie wykorzystać te maszyny, aby zoptymalizować procesy logistyczne w Twojej firmie.
/