Czy można wykupić ubezpieczenie AC na zagraniczny wyjazd?

clerkdl
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zagraniczny wyjazd samochodem to bardzo wygodna forma podróży, lecz jednocześnie może być ona bardzo stresująca dla kierowcy i właściciela auta. Czy istnieje możliwość wykupienia AC specjalnie na wyjazd?

AC na zagraniczny wyjazd – czy jest możliwe?

Tak, znaczna większość towarzystw ubezpieczeniowych posiada w swojej ofercie ubezpieczeń komunikacyjnych polisę AC krótkoterminową, która będzie ważna w trakcie zagranicznego wyjazdu. Dlatego, gdy czeka nas wyjazd autem do innego kraju, warto zorientować się w tym, co oferują poszczególni ubezpieczyciele. 

Podobnie do ubezpieczenia autocasco działa specjalne ubezpieczenie turystyczne. Samo AC również warto posiadać, gdyż zabezpiecza przed konsekwencjami nieszczęśliwych zdarzeń takich jak uszkodzenie auta czy jego kradzież w kraju. Niektóre polisy działają jednak nawet w całej Unii Europejskiej. 

Gdzie wykupić ubezpieczenie auta na zagraniczny wyjazd?

Specjalne polisy obowiązujące za granicą są dostępne w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. To, która będzie najlepsze, to kwestia czysto indywidualna, gdyż wycena takiego ubezpieczenia turystycznego może się różnić w zależności od jego zakresu, a także posiadanego samochodu osobowego. Z tego powodu warto sprawdzić oferty różnych towarzystw i wtedy wybrać najlepszą. 

Na co zwracać uwagę, wykupując ubezpieczenie na zagraniczny wyjazd?

Gdy wybieramy się za granicę i kupujemy specjalne ubezpieczenie, przede wszystkim warto zobaczyć, czy kraj, do którego się udajemy, nie jest wpisany jako jedno z państw, gdzie kupiona polisa nie będzie działać. Najczęściej wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela ma miejsce w takich krajach jak Rosja, Ukraina, Białoruś, Mołdawia czy też Albania. 

Wyłączenia dotyczą z kolei takich kwestii jak szkody powstałe w wyniku kradzieży samochodu lub jego zniszczenia. Niektórzy ubezpieczyciele wymagają z kolei obowiązkowego wkładu własnego w likwidację szkody powstałej w tych państwach. Wszystko zależy od warunków podpisanej umowy, dlatego zawsze warto dokładnie przestudiować OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczenia. 

W czym może nam pomóc ubezpieczenie AC za granicą?

AC za granicą chroni przede wszystkim przed konsekwencjami zdarzeń takich jak kradzież auta, jego zniszczenie lub zdemolowanie. Ponadto jesteśmy chronieni w razie wypadków spowodowanych przez nas. Specjalne ubezpieczenie chroniące nas w trakcie wyjazdu może też być mocno poszerzone. 

Jeśli posiada się polisę kupowaną na wyjazd, często można liczyć na pomoc z naprawieniem auta za granicą i zapewnienie hotelu oraz transportu do niego na czas, w którym samochód jest dla nas niedostępny. Możliwości jest, jak widać, naprawdę sporo.

Zdj. główne: PublicDomainPictures/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości za pomocą wyszukiwarki ksiąg wieczystych online?
Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości za pomocą wyszukiwarki ksiąg wieczystych online?
Dowiedz się, jak za pomocą internetowej wyszukiwarki ksiąg wieczystych, z łatwością sprawdzić stan prawny dowolnej nieruchomości. Postaramy się przeprowadzić Cię przez ten proces krok po kroku.
/